بايگانی
آخرين نظرات …

  چرا شیعه از مذهب اهل سنت پیروی نمی کند؟

  چرا شیعه از مذهب اهل سنت پیروی نمی کند؟

  پاسخ به شبهات ، محمد یوسف عظیم دخت ، بخش چهاردهم ، قسمت اول ، اصلاح ۲۷۰ ، دوشنبه ۲/۳/۱۳۹۰ ، سال ششم

   

  پرسش :  چه صفاتی در امیرمؤمنان حضرت علی(ع) وجود دارد که ایشان را از سایر صحابه متمایز و برتر می کند؟َ

  پاسخ :

  یکی دیگر از صفات و ویژگی هایی که برای علی(ع) بر شمرده اند « نسب » شریف آن حضرت می باشد .

  نسب و نژاد در قرآن

  خدای متعال در قرآن حکیم و در آیه شریفه ۱۳ از سوره مبارکه حجرات می فرماید: « یا ایها الناس إنا خلقناکم… ؛ ای مردم ما شما را از مرد و زنی آفریدیم . آنگاه شما را به صورت گروه ها و قبیله ها ــ بستگان و خویشان ــ قرار دادیم همانند برگ ها و شاخه های گوناگون یک درخت ــ تا به آسانی یکدیگر را بشناسید [ اما بدانید ] گرامی ترین شما نزد خدای تعالی باتقواترین شماست و همانا خدای عزوجل از حال شما به طور کامل آگاه است » .

  به این ترتیب از آن مرد و زن ، فرزندان و نسل ها آفریده و پراکنده شدند . خانواده و جوامع متعدد و مختلف بوجود آمد . انسان های دور و نزدیک با ایجاد پیوند های سببی و رابطه ای از قبیل همکاری ، همسایگی و… ، همانند برگ ها و شاخه های یک درخت با یکدیگر مرتبط  شده و در عین حال از یکدیگر متمایز گردیدند .  

  با گذشت زمان ، فرهنگ ها ، ارزش ها ، آداب و رسوم مختلف ، انسانیت و توحش ، حق و باطل ، خانواده ها و جوامع را از یکدیگر جدا ساخت .

  خوبان ، مظهر کرامت ها و کمالات شدند و در طول تاریخ ، فرزندانشان برای آنان افتخار آفریدند و به آن ها مباهات می کردند . در مقابل ، انسان های پلید و گرگ های جامعه که مهر ننگ پدران و مادران ناشایست را بر پیشانی داشته و دارند ، درصدد برآمدند روابط خویشاوندی و نسبی را بی ارزش و بدون اهمیت جلوه داده و توجیهات دروغین خود را به سوی مردم ، سرازیر کنند .

  خوشبختانه جامعه ، همچنان به این یاوه سرایی ها بی اعتنا بوده و برای نسب و اصالت افراد ، شأن و منزلتی ویژه و مهم در نظر داشت و از تأثیر آن در رشد جسم و روح ، اخلاق و رفتار مردم ،‌غفلت نورزید .

  بر این روال ، اکثر فرزندان خانواده های اصیل و با کرامت ، از پستی ها و رذلت ها به دور بوده و هستند تا موجب لکه ننگ بر حرمت و بزرگواری نیاکان خود نباشند و یاد و نام آنان همچنان قرین احترام  ، به یادگار مانده و عزت و اقتدارشان در جامعه محفوظ باشد و مورد بی احترامی قرار نگیرد .

  نسب و نسب شناسی

  در علوم اسلامی، نسب ــ وراثت ــ از جایگاه بلند و اهمیت ویژه ای برخوردار است . نسب شناسی ، از دانش هایی است که از نظر اجتماعی ، اخلاقی و دینی ، همیشه مورد توجه بوده و پیوسته عالمان این رشته در ردیف دانشمندان محسوب گردیده و نظراتشان همانند دیگر علما ، مورد قبول مردم واقع می شد .

  متأسفانه در جوامعی که خانواده اهمیت ندارد و شیرازه و اساس آن متلاشی شده ، مانند جاهلیت دیروز و جاهلیت امروز ، یعنی همین تمدن بی بند و بار ، اصالت و ریشه خانوادگی ، نسب و وراثت ، ارزش خود را از دست داده است .   

  جالب آن که دشمنان صدر اسلام و دشمنان امروز آن ، هرگز نتوانسته و نمی توانند سلسله پدران خود را تا چند پشت نزدیک ، شناسایی و نام ببرند . از طرفی چون افراد جوامع به ظاهر متمدن امروز برای پنهان کردن این ننگ ــ ندانستن نسب ــ و حل این مشکل ، چاره در این دیدند افراد را با عدد مشخص کنند و مزایای این شیوه را تبلیغ کنند .

  با این مقدمه ، به طور کامل روشن است که تمدن کنونی سعی دارد « نسب شناسی » را بیهوده و بی ثمر جلوه دهد تا بتواند هم رذالت و پستی خود را بپوشاند و هم نجابت و بزرگواری نسل های پاک را بی ارزش جلوه دهد .

  اهمیت نسب شناسی در گذشته

  عقیل فرزند جناب ابوطالب که بر بلندای اصالت و شرافت ، پاکی و قداست خانواده ، بزرگواری و مجد هاشمی قرار داشت ، نسب شناس یگانه عصر خود بود و تبار و نسب اعراب و قبیله ها را از ریشه و بن می شناخت .

  او به خوبی خانواده های شریف و نجیب را  از خانواده های پست و رسوا ، تمییز می داد و با دانش فراگیرش ، نیکان و بدان ، مردان و زنان با فضیلت را از لئیمان باز می شناخت .

  به همین جهت ، مردم نسبت به او در هراس و ترس و امید بودند و به همین سبب ، هنگام خواستگاری برای فرزندانشان ، از نظر مشورتی وی بسیار بهره می بردند تا پیوند ازدواج بین خانواده هایی برقرار شود که اصیل و شریف بوده و از مکارم خوبان ، برخوردار باشند .

  ژنتیک و نسب شناسی

  با توسعه جوامع انسانی ، روند روبه رشد جوامع صنعتی ، پیچیده شدن اشکال زندگی ، پراکندگی جمعیت ، کمتر شدن ارتباطات چهره به چهره ، جایگزینی تکنولوژی های پیشرفته امروزی مانند اینترنت ، ماهواره و… و پیشرفت روز افزون علوم گوناگون ، دیگر « علم انساب » کارایی خود را از دست داده و شاید حتی به فراموشی سپرده شده است و « علم ژنتیک »‌ که حاصل تکامل قوه عاقله بشر و روند رو به رشد دانش می باشد ، جایگزین خوبی برای علم انساب بوده و از طریق آن می توان به بسیاری از سؤالات موجود پیرامون نسب و نژاد پاسخ داد .

  ادامه دارد …

    

  یک نظر بگذارید