بايگانی
آخرين نظرات …

  جامعه و نیاز به پلیس

   جامعه و نیاز به پلیس                    

  محمد یوسف عظیم دخت ، نظر ، اصلاح ۱۷۸ ، دوشنبه ۱/۴/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

  زندگی در دنیای امروز ـــ در هر کجای جهان ـــ زمانی شیرین و دلچسب است که « امنیت » در آن ، به‌ بهترین صورت برقرار بوده و محیط  اجتماعی از هرگونه تنش و بی ‌نظمی پاک باشد .

  چنانچه نظم ، جای خود را به بی‌نظمی و هرج و مرج بدهد ، آشفتگی پدیدار گشته و ادامه زندگی برای شهروندان دشوار می گردد . زیرا هرکدام از همشهریان و هموطنان ، روزانه باید وقت زیادی را برای رفع این پریشانی‌ها و سوء تفاهم‌ها ، صرف کنند . در نتیجه از اداره امور شخصی خویش باز می مانند .

  در سراسر دنیا ، مسئولیت برقراری نظم و امنیت داخلی هر کشور برعهده نیروهای انتظامی و پلیس می‌باشد . افراد پلیس با توجه به آموزش‌هایی که دیده و مهارت بدست آمده ، وظیفه سنگین برقراری امنیت و آرامش در جامعه را به‌عهده می گیرند . البته باید به این واقعیت توجه کرد که زحمات پلیس تنها زمانی به بار می نشیند که مردم نیز با درک مسئله « نیاز به پلیس » ، مأموران  سخت کوش انتظامی را در برقراری نظم در جامعه ، یاری دهند .

  اکنون پلیس در کلیه کشورها ، به یک سازمان گسترده و فراگیر تبدیل شده که دارای بخش مختلف و متنوع می باشد تا بتواند کارهای گوناگونی را برای شهروندان صورت دهد .

  یکی از این بخش ها ، پلیس راهنمایی و رانندگی است است . از مهم‌ترین وظایف بخش یاد شده ، ایجاد امنیت ترافیک شهری ، کنترل عبور و مرور وسائط نقلیه در خیابان‌ها ، چهارراهها و میدان‌ها ، جلوگیری از پارک‌ کردن در جاهای ممنوع ،  توقف‌های نابه‌هنگام در مسیرهای تردد وسائط نقلیه و پیشگیری از تخلف رانندگان درحین رانندگی از طریق تذکر و ارشاد ، جریمه کردن و یا انتقال وسائط نقلیه متخلف به پارکینگ ، می‌باشد .

  هوشیاری این برادران و خواهران پرتلاش در تمامی موارد یاد شده ، موجب موفقیت بیشتر آنان در ارایه خدمات وسیع به اقشار مختلف خواهد بود .

  سوت ، دفترچه جریمه ، دستگاه بی سیم و گاهی سلاح گرم ، از جمله وسایلی هستند که در زمره ابزار کاری راهوران ناجا ، به شمار می روند .

  قابل ذکر است که اگر به‌جای بی‌سیم‌های دستی فعلی که قدری سنگین و دست و پاگیر هستند ، از بی‌سیم‌های کوچکی که روی شانه افراد ، قرار می گیرند ـــ و در کشورهای اروپایی نیز مرسوم است ـــ استفاده می شد ، بر آزادی عمل نیروهای پلیس ، افزوده می گشت و سرعت عمل آنان را در موارد عادی و اضطراری ، بالا می برد .

  یادمان نرود که پلیس برای کسب کامیابی بیشتر ، به امکانات زیر نیاز مبرم دارد :

  ۱ ــ  تجهیز کامل خیابان و میادین به دوربین مدار بسته کنترل ترافیک .

  ۲ ــ  اصلاح مهندسی خیابان ها و میدان ها ( که بر عهده شهرداری است ) .

  ۳ ــ  برخورداری از انواع خودروها و موتورسیکلت های کوچک و بزرگ ، سریع ، پیشرفته و مخصوص کار پلیس .

  ۴ ــ  برخورداری از بالن های مجهز به دوربین های خاص ، جهت کنترل جاده ها در روزهای تعطیل .

  ۵ ــ  برخورداری از بالگردهای بسیار کوچک و سریع که بتواند در سطح بسیار پایین حرکت کرده و در هر نقطه ای که لازم باشد ، به راحتی فرود آیند .

  ۶ ــ  استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب ، برای حفظ جان نیروهای پلیس در حوادث رانندگی و…

  ۷ ــ  استفاده از لباس های متنوع و اختصاصی برای موقعیت های مختلف مانند : باران ، برف ، گرمای تابستان ، سرمای زمستان ، شب های بارانی و برفی و…

   

  یک نظر بگذارید