بايگانی
آخرين نظرات …

  رابطه تولید کنندگان لباس و بدحجابی

  رابطه تولید کنندگان لباس و بدحجابی

  نگاه ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۲۷۲ ، دوشنبه ۲۳/۳/۱۳۹۰ ، سال ششم .

   

  این روزها بحث فراوانی پیرامون مسایل « حجاب ، بدحجابی و بی حجابی » در رسانه های جمعی دیداری ، شنیداری و نوشتاری جریان دارد .

  معمولا در این گونه مواقع ، گروه های فکری ، فرهنگی ، قانونگزاری ، اجرایی و انتظامی ، یکدیگر را به  بهانه کم کاری ، سهل انگاری و بی توجهی به این مسئله استراتژیک ، در سطح عمومی جامعه ، مدارس و دانشگاه ها ، مورد انتقاد منصفانه یا غیر آن ، قرار می دهند تا به نحوی از زیر بار مسئولیت هایی که بر عهده ی آنان نهاده شده ، شانه خالی کنند .

  در چنین گیروداری ، تنها یک گروه بدون ترس از همه مباحث مطروحه در زمینه های پیشگیری ، درمان و پیگیری ، مشغول کار خود هستند و بی خیال همه ، به فعالیت های ضدفرهنگی خویش مشغولند و به عنوان یکی از عوامل اصلی « تهاجم فرهنگی » در بخش مُد و لباس ، خودنمایی می کنند .

  گروه بالا ، طراحان الگوی لباس و تولیدکنندگان انبوه یا همان سری دوزان هستند که فارغ از بحث و جدل های جامعه ، به کسب سودهای باد آورده ، به قیمت وارد کردن ضربات سنگین به پیکر جامعه اسلامی اشتغال دارند .

  شاید بیراه نباشد که بگوییم ارتباط مستقیمی میان تولیدکنندگان ریز و درشت لباس کشور ــ در تهران و مراکز استان ها ــ با داستان بدحجابی و به دنبال آن بی حجابی ، وجود دارد . نکته ای که تا کنون به طور جدی و اساسی ، مورد غفلت واقع شده است .

  هنگامی که در خیابان ها گام برمی دارید و به انواع فروشگاه های لباس و بوتیک ها سری می زنید ، می توانید به آسانی دریابید که این پیشقراولان تهاجم فرهنگی ، با چه سرعت شگفت انگیزی ، تاخت و تاز می کنند و کسی هم به آنان کاری ندارد .

  لباس هایی که گروه های یاد شده تولید می کنند ، هر روز تنگ تر ، کوتاه تر ، نازک تر با بدن نمایی و جلوه گری بیشتر ، به بازار عرضه شده و مورد استقبال مصرف کنندگان قرار می گیرند و با حضور صاحبان این پوشش ها ، امنیت اجتماعی مردم را به خطر می اندازند .

  به نظر می رسد که اکنون نوبت مسئولین قضایی و انتظامی کشور است که به این مسئله توجه کرده و واکنش مناسبی از خود نشان دهند .

  به نظر می رسد که کنترل دایمی تولید کنندگان لباس و طراحان مد و ژورنال های مربوطه ، قادر است به بخش عمده ای از مسئله بدحجابی پایان دهد و خیال متن اصلی جامعه را از این بابت آسوده سازد .

  اغراق نیست اگر گفته شود که امروزه در بازار لباس فعلی ، بانوان متدین و متشخص ، برای یافتن لباس های مورد نظر خود که با دستورات اسلامی سازگار باشد ، با مشکل زیادی مواجه می گردند و حتی گاهی لباس های مناسب شأن زنان مسلمان ، در بازاری که ظاهرا نام آن بازار مسلمین است یافت نمی شود و اکثریت تولید کنندگان البسه ، به سوی کسب سود بیشتر از هر راه ممکن ــ  حتی با تولید لباس نامناسب و ضد ارزش های اسلامی ــ هجوم برده و چیزی به نام عفاف پوشش در قاموس آنان جایی ندارد ! 

  یک نظر بگذارید