بايگانی
آخرين نظرات …

  خانه مطبوعات و تقویت باورهای دینی

  خانه مطبوعات و تقویت باورهای دینی

  یادداشت ، مدیر مسئول ، اصلاح ۲۷۳ ، دوشنبه ۳۰/۳/۱۳۹۰ ، سال ششم .

   

  ادیان آسمانی ، مجموعه ای از فرامین الهی هستند که از سوی پروردگار متعال بر تعداد محدود و مشخصی از پیامبران نازل شده اند . انبیاء عظام نیز وظیفه داشتند تا آن آموزه ها را به اطلاع مردم جامعه خویش برسانند و در جهت پاک سازی محیط زندگی انسان ها در مناطقی که مامور به انجام تکلیف بودند ، وضعیت سیاسی و اجتماعی مردم را ساماندهی کنند .

  چند هزار سال از وجود مسئله ای به نام « دین » بر روی کره زمین می گذارد و همیشه نیز تعالیم مقدس خداوندی ، پیروان ، دوستان ، مخالفان و دشمنانی داشته است .

  برخی از این مخالفین ، در امر مقابله با دستورات خالق متعال تا حدی پیش رفتند که کار به جنگ ها و نبردهای سخت کشید و گروه های بزرگی از انسان های مؤمن و پاک در آتش تبهکاری و کینه ی شیطانی دین ستیزان سوخته و مظلومانه به شهادت رسیده یا به اجبار از خانه و کاشانه خویش در کوهها ، دشت ها و بیابان ها آواره گشتند .

  در این رهگذر ، یکی از راههای تبلیغ و آموزش ادیان و حتی مبارزه با آن ها ، نوشتن و نشر کتاب ها و در دوره های بعدی تاریخی ، چاپ مجلات ، روزنامه ها و سایر نشریات مکتوب بوده و هست .

  در سال های اخیر با ورود اینترنت به دنیای نگارش و انتشار سریع مطالب ، اظهارنظرهای گوناگون پیرامون تقویت باورهای دینی و هم دیدگاه های مخالف و دشمن ، سرعت شگفت انگیزی به خود گرفت .

  خانه مطبوعات استان گیلان ، به عنوان جایگاهی که محل تجمع کلیه نشریات و اهالی نشر و کتابت است ، دارای منزلت خاصی در میان گروه های مختلف اجتماعی با گرایش های گوناگون می باشد و برخورداری از این شأن و منزلت ، مسئولیت دشواری را بر عهده آن قرار می دهد .

  پرداختن به مسایل عقیدتی و تقویت باورهای دینی ، به عنوان مهمترین راه حل در جهت تربیت انسان های مؤمن ، شایسته ، متعهد ، پرتلاش و امین ، ضرورترین کاری است که خانه مطبوعات می تواند در همه زمان ها ، مکان ها و شرایط و فضاهای موجود جهانی ، در دستور کار خود قرار دهد  .

  طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز ، به تجربه ثابت شده و ما نیز در دوران های اخیر به خوبی شاهد هستیم که هر چه مردم ــ به ویژه جوانان و خانواده ها ــ از هویت دینی خود فاصله گرفته و از خداوند دور شوند ، با سرعت زیاد و بدون آن بتوانند وضعیت خود را کنترل نمایند ، به سوی باتلاق عظیمی به نام انواع بیماری های روانی ، افسردگی ، روی آوری به انواع مواد مخدر قدیم و جدید ، روانگردان ها و… کشیده می شوند و دیگر کسی نمی تواند برای رهایی شان ، فعالیتی انجام دهد .

  پرداختن به اموری مانند موسیقی ، ورزش و هر کاری که آدمی تصور کند با تمسک به آن می تواند خود را نجات دهد ، هرگز نمی توانند به رقابت به دین برخیزند یا به عنوان مؤلفه های جایگزین آن مطرح شوند .

  در این میان ، وظیفه خانه مطبوعات است که با برگزاری کلاس های حرفه ای در زمینه مسایل عقیدتی و دعوت از صاحب نظران توانا و متبحر ، توجه روزنامه نگاران را به سوی این مسئله بسیار جدی و حیاتی ــ تقویت باورهای دینی ــ جلب نماید .

  آنگاه این عزیزان خواهند توانست به سوی تولید مقالات سازنده و تشویق کننده ی خوانندگان اقدام نمایند تا بدین وسیله ، آهسته آهسته جامعه از گرایش ــ هر چند سطحی و ضعیف ــ به سوی مکتب های الحادی ، التقاطی و انحرافی و کشش به طرف زیاده روی یا کندروی هایی که اکنون گاهی دیده می شود ، به وضعیت فکری متعادل و پیمایش راه حق ، متمایل و مصصم گردد و در طول زمان ، ذهن خود را از مطالب ملحدانه ، خرافی ، عوامانه و پوچ گرایانه بپراید و به روشنی هدایت حقیقی که فقط در مکتب علمای راستین یافت می شود ، رهنمون گردد .

  یک نظر بگذارید