بايگانی
آخرين نظرات …

  اهمیت حسابداری را درک کنید

  اهمیت حسابداری را درک کنید    

  نکته ، سید رضا اسحاقی ، دوشنبه ۷/۱۰/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  ثروتمند شدن ، آرزوی آشکار و پنهان ، انسان های بی شماری است . برای آن بتوانید صاحب ثروت شوید ، لازم است که ابتدا فرق میان « دارایی » و « بدهی » را بدانید و پس از آن ، سعی کنید که  خریدار « دارایی » باشید نه « بدهی » .

  بسیاری از مردم ، به تلاش های مالی زیادی دست می زنند ، ولی اکثر آن ها تفاوت واقعی میان بدهی و دارایی را نمی دانند . بدین خاطر صاحبان ثروت ، دارایی ها را مالک می شوند و افراد فقیر و متوسط ، بدهی ها را می پذیرند و فقط این تصور برایشان باقی می ماند که ثروتمند هستند .

  اکنون این سئوال پیش می آید که « دارایی » چیست و چگونه می توان آن را شناخت ؟

  پاسخ دادن به پرسش بالا ، قدری دشوار است . زیرا هر کسی به راحتی نمی تواند به ثروت دست یابد . کلمات و صحبت ها ، قدرت ندارند که کسی را به ثروت برسانند ، بلکه این ارقام و اعداد هستند که لقب « ثروتمند و پولدار » را به شما می دهند یا می گیرند . بنابراین اگر نتوانید رقم ها و عددها را درست بخوانید و معنای آن ها را خوب بفهمید ، مسلم است که قادر نخواهید بود میان دارایی و ناداری ، فرق بگذارید .

  در حسابداری ، اعداد ، به تنهایی اهمیتی ندارند . اما وقتی پیام دادن به شما را شروع می کنند ، میزان اهمیت شان به سرعت بالا می رود . زیرا هر عدد ، مفهوم خاصی دارد که می تواند زندگی تان را در جهت مثبت یا منفی ، ثروت یا فقر ، دگرگون سازد .

  اینک همه ی مردم سواد دارند و می توانند مطالب و اعداد را بخوانند ولی درک مطلب ، داستان دیگری است که گروههای زیادی از پس آن بر نمی آیند . شما افرادی را در پیرامون خود می بینید که کتاب یا بروشوری را می خوانند ولی مطلب بیان شده را نمی فهمند .

  در مسایل مالی نیز همین نکته وجود دارد . بنابراین اگر دنبال « دارا شدن » هستید باید قادر باشید که اعداد را بخوانید و معنا و پیام آن ها را خوب درک کنید . به عبارت بهتر شما باید بتوانید « درآمد » را به « دارایی » تبدیل کنید و از تبدیل شدن آن به « هزینه » پیشگیری نمایید .

  هنر یک پولدار ، دقیقا همین است که او در تبدیل درآمد به دارایی ، موفق عمل می کند . اما یک فرد متوسط یا فقیر ، به علت عدم شناخت اعداد و نفهمیدن پیام آن ها ، درآمد خود را به بهانه های مختلف خرج کرده و به « هزینه » تبدیل می نماید .

  پولدار ، به خوبی می داند که « دارایی » پول را در جیب وی می گذارد و بدهی ، پولش را از جیب او ، بیرون می کشد . اما شخص متوسط  و فقیر ، به علت عدم درک مطلب بالا ، عمر خویش را صرف خرید بدهی ها می نماید .

  پس از توضیحات بالا ، اکنون می توان « دارایی » را تعریف کرد . دارایی ، قدرتی است که پول را در جیب شما نگه داشته و حفظ می کند . به عبارت بهتر ، دارایی ، اندیشه ای اقتصادی است که موجب تغییر مثبت و سازنده ی رفتارهای مالی شما در زندگی خصوصی و اجتماعی می گردد . دارایی ، نیرویی است که صاحب خود را وادار می سازد به آینده نگری ، کاهش هزینه ها و پس انداز ، روی آورد .

  یک نظر بگذارید