بايگانی
آخرين نظرات …

  ترس را در وجود خویش مهار کنید

  ترس را در وجود خویش مهار کنید     

  نکته ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۰۵ ، دوشنبه ۱۴/۱۰/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  ترس ، یکی از بزرگترین مشکلاتی است که مایه دردسر گروههای زیادی از مردم در سراسر دنیای امروز است . اگر کسی می خواهد در امور جاری زندگی موفق شود و کامیابی خود را به سوی آینده نیز سرایت دهد ، باید بر مسئله ای به نام « ترس » به شکلی عاقلانه و بابرنامه  صحیح ، پیروز شود .

  در کتابی خواندم که ژاپنی ها از سه قدرت اساسی آگاهی داشتند :  ۱ ــ قدرت شمشیر ، ۲ ــ قدرت جواهر و ۳ ــ قدرت آیینه .

  ۱ ــ شمشیر ، قدرت اسلحه را به ما گوشزد می کند .  

  دولت های مختلف جهان ــ بخصوص کشورهای توسعه یافته ــ با اطلاع از تاثیرگذاری سلاح ، خود را با انواع سلاح های گوناگون مجهز می کنند و ارتش های پیشرفته ای را راه اندازی می کنند تا تسلط خود را بر کشورهای ضعیف تر ، کامل کنند .  کشورهای دیگر نیز ناگزیرند برای دفاع از خویش ، اسلحه های مناسب تهیه نمایند تا بتوانند در مقابل متجاوزان ایستادگی نمایند .

  ۲ ــ جواهر ، نشان دهنده ی قدرت « پول » است .

  امروزه  شما در جامعه ما و سراسر دنیا ، می توانید به خوبی ببینید که پول ، سازنده قدرت است و به وسیله آن می توان تقریبا همه افراد ــ  از بالاترین مقام تا پایین ترین موقعیت شغلی ــ را خریداری کرد . فقط قیمت هایشان ، قدری با یکدیگر متفاوت است .  اکنون ، شما قدرت پول را در انتخابات کشور ما و سایر کشورهای جهان ، ادارات و سازمان ها و… احساس می کنید و درمی یابید که اگر پول داشته باشید ، صاحب قدرت پنهان یا آشکار خواهید بود .

  ۳ ــ آیینه ، نمادی از خودآگاهی انسان است .

  اگر فردی ، خودآگاهی داشته و خویشتن را به خوبی بشناسد و نقاط قوت و ضعفش را به دقت بداند ، به باارزش ترین اقتدار دست یافته است .

  تفاوت افراد ثروتمند با اشخاص متوسط و فقیر در این است که گروه دوم و سوم ــ متوسط و فقیر ــ در برابر قدرت پول خود را می بازند و اجازه می دهند که اقتدار پول ، اختیار زندگی آنان را در دست خود بگیرد . آنان به سبب عدم آگاهی در مورد پول ، به کسانی که معنا و مفهوم اقتدار « پول » را می دانند ، اجازه می دهند تا آن ها را اجیر کنند .

  حال اگر آنان ، خودآگاهی داشته و خودشان را می شناختند ، بدون تحقیق ، دنباله هر کسی یا گروهی راه نمی افتادند و بی دلیل ، از این و آن تقلید نمی کردند .

  شما بارها شنیده اید که ترس از صحبت کردن در برابر یک گروه از شنوندگان ، برای اکثر مردم ، ترسناک تر از مرگ  است . این ترس ، از ترس از انزوا ، ترس از شناخته شدن ، ترس از انتقاد ، ترس از مسخره شدن ، و ترس از طرد شدن توسط اطرافیان ، سرچشمه می گیرد .

  ترس از متفاوت بودن ، بسیاری از مردم را از یافتن روش های جدید برای حل مشکل خویش بازمی دارد . به همین جهت ژاپنی ها برای خودآگاهی ، ارزش فراوانی قایل بوده و هستند . دقیقا همین نکته در آموزه های دین مقدس اسلام و احادیث امامان معصوم(ع) ، با تاکید زیاد ، مورد توجه است . اما متاسفانه اکثر مسلمین از آن غافل هستند .

  ترس از انزوا ، موجب می شود که اشخاص ، بدون آن در حرف های دوستان ، همکاران ، اطرافیان و حتی اعضای خانواده ، کوچکترین تردیدی به خود راه دهند ، و بدون آن که مسئله ای را زیر سئوال ببرند ، تابع گرایش ها و عقاید بقیه مردم می شوند .

  اکثر مشکلات مالی بزرگ ، به علت تقلید از دیگران و چشم و هم چشمی با اطرافیان ، فامیل و… است . بنابراین بعضی اوقات ، همه ی ما نیاز داریم که به آیینه درونی خود نگاه کنیم و بیش از ترس هایی که گرفتارشان هستیم ، با خودمان صاف و راست باشیم و خویشتن را فریب ندهیم .

  اگر همین حالا به پیرامون خود نگاه کنیم ، متوجه می شویم که علت عقب ماندگی فکری و اقتصادی بیشتر مردم ، مسایل گفته شده است . بنابراین باید از مهمترین قانون ــ دانستن تفاوت میان دارایی و بدهی ــ آگاه باشید .

  زمانی که این قانون را فرا گرفتید ، همه ی سعی خود را روی « خرید دارایی ها » متمرکز کنید تا برایتان به تولید « درآمد » بپردازد . سعی نمایید از بدهی ها و هزینه های خود ، بکاهید . این امر موجب می شود که سطح دارایی شما افزایش یافته و بعد از مدتی جرأت سرمایه گذاری در امور سودآور ، به دست آورید .

  یک نظر بگذارید