بايگانی
آخرين نظرات …

  چگونگی برخورد افراد با فرصت ها

  چگونگی برخورد افراد با فرصت ها         

  نکته ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۰۹ ، دوشنبه ۱۲/۱۱/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  شما همیشه با افراد زیادی برخورد می کنید که هر کدام از آن ها ، به دلایل گوناگون از زندگی خویش ناراضی هستند . متاسفانه این نق زدن ، در تمامی سطوح جامعه ، به وفور دیده می شود و برای گروه های زیادی از مردم ، به صورت یک عادت ناپسند درآمده است .

  تاسف بارتر آن در این میان ، افراد دارا ، به جهت تلاش برای دیده نشدن دارایی هایشان و پنهان ماندن ثروت ها و امکانات خویش ، بیش از نادارها و اشخاص متوسط ، به شکایت ، ناله ، اعتراض و بدگویی به زمین و زمان می پردازند و از عالم و آدم ، طلبکارند ! .

  در تجربیات شخصی و برخورد با اشخاص مختلف ، من شخصا کمتر ثروتمندی را تاکنون دیده ام که سپاسگزار عنایت پروردگار بوده و بگوید : « خدا را شکر ، وضع ما روبراه است . بنده که از زندگی ام راضی هستم » .

  علت عدم رضایت آن بخشی که واقعا دستشان خالی مانده ، این است که مردم فکر می کنند شانس به دست آوردن فرصت های خوب را ندارند یا تاکنون اصلا « شانس » به آنان رو نکرده است .

  البته چیزی به نام « شانس » وجود ندارد و آوردن این نام ، به سبب آن است که در جامعه ما ، چنین اسمی ، رواج دارد و در لابلای گفتگوهای روزمره اطرافیان ، همکاران و دوستان و… ، شنیده می شود .

  اگر به سخنان افراد یاد شده توجه نمایید متوجه می شوید که آنان از سه حالت خارج نیستند :

  ۱ ــ  بدشانس .

  برخی اشخاص ، تاکنون هرگونه شانس و موقعیت مناسبی به آنان رو نکرده است . این گروه ، با آن که مدت زمان طولانی در انتظار چنین موردی به سر برده و در آرزوی آن بوده اند ، ولی هنوز خبر خوشی دریافت نکرده اند .  

  ۲ ــ  فرصت از دست داده .

  بعضی ، افرادی هستند که موقعیت های مناسبی برایشان پیش آمده ، ولی به دلیل ناآگاهی ، خودخواهی ، نادانی ، سهل انگاری ، بی توجهی ، عدم هوشیاری ، کمبود زیرکی و… فرصت یا فرصت ها را از کف داده اند . گروه یاد شده ، خودشان به دو دسته تقسیم می شوند :

  ۱ــ۲ــ  برخی ، هیچ وقت متوجه نمی شوند که چه فرصتی را از دست داده اند و میزان زیان حاصله ، چقدر است ؟!

  ۲ــ۲ــ  عده ای ، بعد از دست رفتن فرصت مورد نظر ، متوجه اشتباه خود گردیده و افسوس می خورند که چرا چنین کلاهی گشادی بر سر خود گذاشته اند ؟!

  ۳ ــ  خوش شانس

  گروهی از مردم نیز در دسته خوش شانس ها قرار دارند . زیرا به علت های مختلف ــ که بعضی از آن ها ، حتی از نظر عقلی نیز قابل توجیه نیست ــ  روی خط موفقیت قرار دارند و کامیابی های پی در پی ، مهمان خانه های آنان می شود .

  این گروه نیز به دو دسته تقسیم می شوند :

  ۱ــ۳ــ  گروهی ، خوش شانسی خود را فهمیده و باور کرده اند . در نتیجه قدر فرصت ها را می دانند و به خوبی از آن ها ، بهره برداری می کنند .

  ۲ــ۳ــ  گروه دیگر ، به سبب توقعات زیاده از حد از روزگار و خانواده یا خودشان ، فرصت های حاصل شده را ناچیز شمرده و به اصطلاح مردم عادی ، « ناشکری » می کنند و به همین دلیل ، فرصت ایجاد شده را ، پس می زنند .

  دسته بندی بالا در شرایط مختلف مالی ، اجتماعی ، خانوادگی ، سیاسی و… برای همه افراد ، قابل صدق است .

  بنابراین اگر می خواهید در زندگی ، فرد موفقی باشید باید به پیرامون خویش و رفتارهای دیگران ، دقیق شوید و کوچکترین فرصتی که برای شما پدید می آید را ابتدا درست بشناسید و در مرحله بعد ، از دست ندهید و قدر نعمت ها را بدانید . بدین خاطر باید از « توان حدس زدن » بسیار خوبی برخوردار بوده و به دنبال آن ، از « قدرت محاسبه ی صحیح » هم  بهره داشته باشید .

  اگر شما بتوانید خلاقیت خود را افزایش داده و تقویت کنید ، قادر خواهید بود که توان اقتصادی خود را نیز تا سطح شگفت انگیزی بالا ببرید .

  یک نظر بگذارید