بايگانی
آخرين نظرات …

  بصیرت اقتصادی

  بصیرت اقتصادی         

  نکته ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۱۰ ، دوشنبه ۱۹/۱۱/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  یکی از عوامل موفقیت در بازار کار ، داشتن « بصیرت اقتصادی » است که به آن « شم اقتصادی » نیز گفته می شود . اما به نظر من تعبیر « بصیرت اقتصادی » بهتر است . در کتابی خواندم که بصیرت اقتصادی ، از ترکیب چهار مهارت اصلی و فنی ، به دست می آید :

  ۱ ــ  دانش مالی :

  دانش مالی ، یعنی این که شما توانایی خواندن ارقام و اعداد را داشته باشید .

  ۲ ــ  راهبردهای سرمایه گذاری : 

  راهبردهای سرمایه گذاری یعنی فهمیدن این مثل مشهور « پول ، پول می آورد » .

  ۳ ــ  بازار عرضه و تقاضا :

  درک رابطه متقابل عرضه و تقاضا ، نکته بسیار مهمی است که کامیابی ما را سرعت می بخشد . علت موفقیت الکساندر گراهام بل ، این بود که بر اساس تقاضای بازار ، اختراعات و کالاهای خود را عرضه نمود . بیل گیتس نیز در بازار برنامه های نرم افزار رایانه ای ، همین کار را انجام داد . عرضه ی یک خانه هفتاد میلیونی به شصت میلیون تومان ، که تنها چهل میلیون تومان قیمت دارد ، نتیجه ایجاد فرصت در بازار است . یکی می فروشد و دیگری خریداری می نماید .

  ۴ ــ دانستن قانون :

  آگاهی از قوانین حسابداری ، شرکت ها و نحوه ی صحیح شراکت با دیگران ، و مقررات مختلف . یک فرد فعال در بازار کار و سرمایه ، همیشه باید قانوهای گوناگون را در ذهن خویش داشته باشد .

  ترکیب مهارت های بالا ، برای یافتن ثروت ، مورد نیاز همه کسانی است که در اندیشه کسب پیشرفت های اقتصادی می باشند . این آرزو می تواند از راههای زیر تحقق یابد :

  خرید زمین ، خانه ها و آپارتمان های کوچک و بزرگ ، کارخانجات و کارگاههای صنعتی ، سهام بورس ، اسناد قرضه ، اوراق مشارکت ، شرکت های سرمایه گذاری ، طلا ، جواهرات قیمتی و…

  مهارت های اقتصادی ، به شما امکان می دهند که از تغییرات روزمره بازار آگاه شده ، از دگرگونی های آن استقبال کرده و از حوادث غیرمنتظره ، نهراسید . تنها کسانی که از دانش مالی آگاهی ندارند ، در برابر هر تغییر بازار ، از پا درمی آیند و برای حفظ  شغل خود ، دچار مشکل می شوند .

  بنابراین باید پیوسته به مردم توجه داد و تاکید کرد که :

  ۱ ــ  جهت آموختن دانستی های جدید ، بیشتر تلاش کنند .

  ۲ ــ  شالوده ی کار و زندگی شان را به خوبی محکم کنند .

  ۳ ــ هر کسی می تواند به اندازه تلاش ، آینده نگاری و انضباطی که دارد ، صاحب دارایی شود .

  ۴ ــ یادگیری دانش حسابداری از واجبات زندگی بوده و بر خلاف آنچه که در میان مردم مشهور شده ، اصلا سخت و پیچیده نیست .

  ۵ ــ  هر چه بصیرت اقتصادی توسعه یافته تر باشد ، برایتان آسان تر خواهد بود که تشخیص دهید چگونه معامله یا کاری ، به نفع شما است . 

  یک نظر بگذارید