بايگانی
آخرين نظرات …

  هنر دیدن فرصت ها

  هنر دیدن فرصت ها          

  نکته ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۱۱ ، دوشنبه ۳/۱۲/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  فرصت ها ، اتفاقاتی هستند که می توانند زندگی شما را دچار تغییرات مثبت و سازنده نمایند .

  فرصت ها ، رویدادهایی هستند که امکان حرکت های جهشی شما به سوی پیشرفت ، را فراهم می سازند .

  فرصت ها ، حوادثی هستند که دروازه های موفقیت و کامیابی را به روی شما می گشایند .

  فرصت ها ، جریاناتی هستند که رسیدن به موقعیت های ویژه و کم نظیر را برای شما مهیا می کنند . از خود فرصت ها مهمتر ، برخورداری از هنر دیدن و متوجه شدن آن ها می باشد .

  همه ی ما برای استفاده ی صحیح و به موقع از « فرصت ها » ، به  ابزارهایی نیاز داریم . این ابزارها عبارتند از : ۱ ــ دانش مناسب ، ۲ ــ  عادت به یادگیری از دیگران ، ۳ ــ هوشیاری در کلیه برخوردها ، ۴ ــ  مغرور نشدن به دانسته های فعلی ، ۵ ــ  تصحیح مداوم اشتباهات و عدم تکرار آن ها .

  اگر شما یا هر کسی دیگری از ابزارهای بالا ، بی بهره باشید ، هرگز « فرصت ها » را نمی بینید ، نمی شناسید و به موقع ، عمل نمی کنید . در نتیجه ، ممکن است چند روز ، چند ماه یا چند سال بعد متوجه شوید آن حادثه ای که مدتی قبل برایتان روی داد ، یک فرصت استثنایی بوده ولی به دلیل ناآگاهی ، سهل انگاری ، تردید یا ترس ، از دست رفته است .

  اقتصاد ، از جاهایی است که برای کامیابی در آن ، باید به ابزارهای یاد شده ، مجهز باشید .

  به عنوان مثال ، اگر معامله ای را انجام می دهید ، شرکتی تاسیس می کنید یا سهامی را می خرید ، لازم است که از زیر و بم آن آگاهی کامل داشته و با قوانین مالیاتی ، بیمه ای و… آشنا باشید . در غیر این صورت ، ورود به هر کار یا شغلی ، نوعی فعالیت خطرناک و چیزی در حد قمار ، محسوب می گردد .

  کار خطرناک و پرمخاطره ، فعالیتی است که بدون داشتن دانش تجربی و فنی ، پول خویش را در معامله ای سرمایه گذاری کرده و بعد بنشینید و برای موفقیت خود ، دعا کنید . مسلم است که در این گونه فعالیت های اقتصادی ، سطح ریسک ، بسیار بالا خواهد بود . البته در مسایل مالی ، همیشه خطر وجود دارد و حتی زیرک ترین افراد ، ممکن است در تشخیص خود ، مرتکب خطا شوند . اما این اشتباه با خطای محاسبه ای یک آدم وارد و دارای تجربه ، تفاوت زیادی دارد . زیرا او برای چنین اشکالاتی ، حتما پیش بینی های آینده نگرانه را در نظر گرفته است .

  فرصت های اقتصادی ، گاهی با چشم دیده نمی شوند . بلکه نیازمند ذهن و فکر پویا و فعال می باشند . ذهن پویا نیز در اختیار کسی است که ضمن برخورداری از بصیرت اقتصادی ، از دانش مالی ، برخوردار باشد .

  فرصت های اقتصادی ، به کسانی که از « باختن » می ترسند ، داده نمی شوند . زیرا افراد برنده ، هرگز از باخت نمی ترسند . آن ها می دانند که شکست ، بخشی از راه رسیدن به موفقیت است . کسانی که از شکست می گریزند ، هرگز به پیروزی نمی رسند . اما این بدان معنا نیست که یک آدم تازه کار ، بخواهد بدون دانش مالی ، تجربه فنی و برخورداری از یک مشاور موفق و دلسوز ، وارد هر میدان فعالیتی شده و بگوید : « من از شکست ، نمی ترسم » . همواره یادتان باشد که شکست ، برای کلیه اشخاص ، موجب موفقیت در کارهای بعدی نیست . بلکه می تواند یک فرد را برای همیشه نابود سازد .

  یک نظر بگذارید