بايگانی
آخرين نظرات …

  هنر تولید ثروت

  هنر تولید ثروت          

  نکته ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۱۲ ، دوشنبه ۱۰/۱۲/۱۳۸۸ ، سال چهارم .

   

  تولید ثروت ، به سبب ویژگی های خاصی که دارد ، کاری سهل و ممتنع است . یعنی از یک جهت ، آسان و از جهت دیگر ، دشوار می باشد . البته این که گفته شود « ثروت سازی ، امری آسان است . » ، دیدگاه کسانی است که فقط صاحب ثروت شدن یک فرد می بینند ولی از سخت کوشی ها ، مشکلات مداوم ، اضطراب ها ، شکست ها و گرفتاری هایش اطلاعی ندارند یا نمی خواهند به چنین چیزی بیاندیشند .

  اما هنگامی که بیان می شود « تولید ثروت ، کاری دشوار است . » ، نظر اشخاصی است که به خوبی می دانند ورود به این مقوله ، چه سختی هایی داشته و نیازمند برخورداری از چه مهارت ها و هنرهایی است .

  البته من به پولدارهایی که که امکانات خویش را از راههای غیرقانونی ، استفاده از رانت های مختلف ـــ  بهره گیری از نفوذ فامیلین و دوستان ،  پارتی بازی و رشوه دادن به این و آن ـــ  به دست آورده اند و در جامعه ما به « نو کیسه ها » مشهورند ، کاری ندارم . زیرا مسیر آنان از ابتدا ، خلاف قوانین رسمی کشور و نیز ضد قانون شرعی اسلامی بوده و کلیه دارایی این گروه ، با هر نوع توجیهی که همراه باشد ، « مال حرام » است .

  بحث ما فعلا در باره گروهی است که بدون توسل به روش های غیرقانونی و با تکیه بر ابتکارات فردی یا گروهی ، به ثروت دست می یابند . گروه یا فرد یاد شده ، به طور طبیعی دارای سه مهارت اصلی هستند : ۱ ــ  فرصت شناسی . ۲ ــ  آگاهی از روش افزایش پول .      ۳ ــ  یافتن مشاوران زیرک .

  ۱ ــ  فرصت شناسی

  در هر مبحث پولی ، فرصت شناسی اولین هنری است که یک فعال اقتصادی باید از آن برخوردار باشد . به عنوان مثال ، زمینی که در حومه شهر قرار دارد و برای فروش گذاشته شده ، از دو نظر به آن نگاه می شود : اولی می گوید : « این زمین آینده ندارد . زیرا از شهر دور است و از آب ، برق ، گاز شهری ، تلفن و آسفالت برخوردار نیست . پس به درد  خریدن و سرمایه گذاری نمی خورد » . اما دومی معتقد است : « این زمین ، فعلا به خاطر دوری از شهر ، ارزان بوده و قابل خریدن است . چند سال دیگر ، به سبب افزایش جمعیت و گسترش محدوده ی شهری ، تمامی امکانات مانند آب ، برق ، گاز ، تلفن و آسفالت هم خواهد آمد . پس من باید الان آن را بخرم » .

  در این حالت ، به صاحب نگاه دوم ، شخص فرصت شناس ، گفته می شود . این ویژگی در همه مردم وجود ندارد بلکه عده کمی ، به مسئله یاد شده ، توجه می نمایند .

  ۲ ــ  آگاهی از روش افزایش پول .

  برخی از مردم همیشه برای انجام کارهای خود به دنبال گرفتن وام از بانک ها هستند . اما گروهی دیگر ، روش متفاوتی را در پیش می گیرند . اینک من کسی را می شناسم که کارش خرید منازل کهنه است . او پس از خریداری خانه های مذکور ، آن ها را تعمیر کرده و با رنگ و لعاب جدید ، با قیمت بالاتری به فروش می رساند و اکنون در این زمینه ، صاحب تجربه و تخصص نیز شده است . صاحب یک تعمیرگاه رایانه را نیز می شناسم که رایانه های دست دوم و نسبتا قدیمی را خریده و بعد از اوراق کردن آن ها ، برای شغل هایی که به رایانه های ساده تری نیاز دارند ، کامپیوتری را می بندد و به فروش می رساند . کارهایی که سمساران ، نان خشکی ها و… انجام می دهند ، تقریبی چیزی شبیه به کار افراد بالا است که با قدری تفاوت در روش ها ، صورت می گیرد . افراد یاد شده ، کسانی هستند که از روش افزایش پول ، آگهی دارند .

  ۳ ــ  یافتن مشاوران زیرک .

  برخورداری از مشاوران زیرک و موفق ، یک هنر بزرگ است که نصیب هر کسی نمی شود . زیرا مشاورانی که علاوه بر دارا بودن خصوصیات بالا ، نسبت به اطرافیان و دوستان خود ، متعهد و دلسوز باشند ، بسیار کمیاب هستند . بنابراین اگر کسی چنین توفیقی را پیدا کند ، بخش عمده ای از راه موفقیت را در کوتاهترین مدت ، پیموده است . البته از آن مشاوران مهمتر ، فردی یا افرادی هستند که به دنبال کار کردن با افراد باهوش تر از خود یا به استخدام آن ها ، می باشند . هنر شما باید این باشد که زمانی به دریافت مشورت دارید ، یک مشاوره ی به موقع و صحیح از سوی مشاوری عاقل ، دریافت نمایید .

  در صورتی که هیچ یک از شرایط  گفته شده را ندارید یا نمی خواهید به راهنمایی انسان های موفق گوش دهید ، بهتر است از ورود به مقوله « تولید ثروت » و خطر شنا کردن در این گرداب ، خودداری ورزید .

  یک نظر بگذارید