بايگانی
آخرين نظرات …

حجاب و مجموعه های تلویزیونی

حجاب و مجموعه های تلویزیونی

نگاه ، منصوره احسان بخش ، اصلاح ۲۷۶ ، دوشنبه ۲۰/۴/۹۰ ، سال ششم .

 

مسئله حجاب ، به سبب برخورداری از جوانب گوناگون ، یک فسلفه و تفکر خاص به شمار می آید که از گستره جهانی برخوردار است . جوانب گوناگون حجاب عبارتند از :

تاثیر مثبت حجاب بر شخصیت فردی اشخاص از زن و مرد .

تاثیر سازنده ی حجاب برای شخصیت اجتماعی  گروههای موجود در جامعه .

تاثیر حتمی حجاب بر تربیت دینی افراد در خانواده و رعایت دو نکته فوق العاده مهم « محرم » و « نامحرم » در روابط فامیلی و درون خانوادگی .

تاثیر عمیق حجاب بر رفتارهای عمومی در مراکز آموزشی ، ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی .

تاثیر طولانی مدت حجاب بر افزایش احترام بانوان در نزد مردان و حفظ حرمت آنان .

تاثیر حیاتی حجاب در تامین فضای عاطفی پاک داخل خانواده ها و مصون ماندن آن ها از وسوسه های شیطانی .

تاثیر عمیق حجاب بر حفظ جایگاه رفیع خانواده و اهمیت پای بندی اعضای آن به قوانین اسلامی و انسانی  .

تاثیر قدرتمندانه حجاب در پیشگیری از ایجاد فضای هرزگی و بی بند و باری در میان مردان و زنان و بخصوص جوانان از هر قشر .

تاثیر مثبت حجاب در تقویت مبانی دینداری فردی و اجتماعی که موجب ایجاد فضای اعتماد و محبت به یکدیگر خواهد شد .

در نتیجه ، مسئله حجاب ، از موضوعاتی است که جای پرداختن به آن بسیار است و یکی از دستگاه هایی که وظیفه دارد به طور جدی نسبت به جا انداختن حجاب در جامعه اقدام کند ، تلویزیون است .

تلویزیون با استفاده از « سریال ها » شبانه و دنباله دار خویش و استفاده مداوم از بازیگران زن دارای چادر در تمامی مجموعه ها ، نقش حجاب در زندگی مردم را پر رنگ نماید . به شرط آن که نقش تاثیرگذار داستان ، به بانویی چادرپوش تعلق گیرد که متاسفانه اکنون چنین حالتی به صورت منظم و نهادینه در سریال های تلویزیونی خیلی کم دیده می شود .

علت جا نیفتادن این نکته در صدا و سیما به تفکر حقیقی ، تربیتی و خانوادگی برخی دست اندرکاران ، تهیه کنندگان و کارگردانان آن سیستم ، باز می گردد که اعتقاد واقعی و محکمی به حجاب نداشته و اصولا اهمیت فراوان اثرگذاری آن را بر کلیه موضوعات اجتماعی را درک نمی کنند یا برایشان بی اهمیت است یا حتی نظر مخالف دارند .

نگاهی به نقش های ایفا شده توسط بازیگران مجموعه های تلویزیونی با استفاده از چادر ، نشان می دهد که این مقوله بسیار مهم دینی و اجتماعی تا به امروز ، به شدت نادیده گرفته شده است و با دادن نقش های سطح پایین به افراد چادری ، خنثی یا حتی منفی جلوه دادن آن ، کوشش شده که پرداختن به  چادر در نازل ترین سطح ممکن و اغلب به شکل ضد تبلیغ ، مورد توجه قرار گیرد .

در حالی که شایسته و بایسته این بود و هست که نقش اول و اساسی داستان ، معمولا به یک دختر ، زن جوان یا میانسال دارای پوشش چادر داده شود تا بتواند به مرور زمان و در دراز مدت ، روی بینندگان ــ و بخصوص نوجوانان و جوانان ــ اثر مطلوبی بگذارد . اثری که بازتاب آن ، طی چند روز یا ماه ، در رفتارهای عمومی سطح جامعه ظاهر می گردد . البته گاهی هم بانوی بازیگر چادری ، بر اساس سناریو ، طوری رفتار می کند که نقطه عکس ماجرا به بیننده القاء می شود و کار به جایی می رسد که فضاسازی آن صحنه از سریال یا کلیت داستان ، به نفع فرد بدون چادر ، از آب درمی آید .

بنابراین صدا و سیما ، یکی از مراکزی است که در زمینه حجاب ، تبلیغ و ترغیب دختران و زنان به استفاده از آن نقش حیاتی دارد و تا کنون در ایفای نقش یاد شده ، قصور و کوتاهی فراوانی داشته است . کوتاهی تلویزیون در انجام وظیفه خود ، سبب بی اثر شدن کلیه فعالیت های دیگر « امر به معروف » خواهد گردید و زحمات سایر گروه ها را بر باد خواهد داد .

یک نظر بگذارید