بايگانی
آخرين نظرات …

  در جستجوی الگوی مناسب باشید

  در جستجوی الگوی مناسب باشید

  نکته . سید رضا اسحاقی . اصلاح ۲۲۷ ، دوشنبه ۱۴/۴/۱۳۸۹ . سال پنجم .

  انسان ها برای پیشرفت سریعتر در زمان کم ، مشکلات اندک و کیفیت مناسب ، به عاملی به نام « الگو » نیاز دارند .

  الگو ، فرد ، گروه یا سازمانی است که راه موفقیت را با کامیابی پیموده و به هدف مورد نظر خویش دست یافته است .

  الگو ، کسی است که کار شما را در مسیر همان هدف ، آسان و بدون دردسر می سازد .

  الگو ، کسی است که اشکالات موجود در مسیر هدف ، را شناسایی کرده و به شما نشان می دهد .

  الگو ، فردی است که راههای میانبر جهت رسیدن به هدف را در مقابل شما قرار می دهد .

  الگو ، کسی است شما را از ناامیدی و یأس در مسیر پیمودن راههایی که به نظرتان ناشناخته و مبهم است ، نجات می دهد .

  الگو ، کسی است که با دیدن او به خود می گویید : « اگر او توانست فلان کار را انجام بدهد ، پس من هم می توانم » .

  الگوها ، کاری فراتر از الهام بخشیدن به ما ، صورت می دهند .

  الگوها ، مسایل زندگی را طوری وانمود می کنند که گویا آسان و ساده هستند و با این روش ، ما را متقاعد می کنند که دنبالشان راه بیافتیم .

  الگوها ، کسانی هستند که همه ی مردم دوست دارند جای آن ها باشند .

  امروزه ، ثروتمندان بزرگ جهان که صاحب اکثر شرکت های غول آسای رسانه ای دنیا هستند ، با ساختن انواع فیلم ، انیمیشن و بازی های رایانه ای ، به الگو سازی برای مردم کشورهای مختلف می پردازند تا آنان را بر اساس اندیشه ها و خواسته های خود ، تربیت نمایند و در این زمینه به توفیقات زیادی نیز رسیده اند .

  آنان با مطرح کردن یک سری الگوها ، مردم جهان را به سوی برهنگی ، بی بندو باری ، خشونت ، ظلم ، مصرف گرایی ، تنوع طلبی و خودخواهی ، سوق می دهند تا بدین وسیله برای کالاهای تولیدی خویش ، بازارهای دایمی ایجاد نمایند .

  اگر شما می خواهید در زندگی صاحب دارایی و ثروت شوید و به « آزادی مالی » برسید ، باید الگوهایی را برای خودتان برگزینید . به عنوان مثال اکثر مردم سخت کوش دو کشور ژاپن و چین ، اینک بالاتر حد صرفه جویی و پس انداز در دنیا را دارند و هرگز از این کار خسته نمی شوند .

  اگر با دقت به اطراف خود بنگرید ، در همین کشور ما نیز افرادی را خواهید یافت که به اندازه ی چینی ها و ژاپنی ها و بلکه بیش از آن ها ، پر تلاش ، کم مصرف ، آینده نگر و اهل پس انداز و سرمایه گذاری هستند ولی تمایلی به نشان دادن و مطرح خود ندارند .

  جای تعجب است ، زمانی که سخن از پس انداز و سرمایه گذاری به میان می آید ، اکثر مردم به جای انتخاب الگوهای شایسته و رفتن به دنبال آن ها ، افراد شکست خورده ولی پرمدعا را مد نظر قرار داده و به خود تلقین می نمایند که به دست آوردن « دارایی » کاری بسیار دشوار و در اغلب اوقات ، غیرممکن است .

  از این تاسف بارتر ، افرادی هستند که به جای تلاش و کوشش سالم ، خواهان کسب ثروت و امکانات اقتصادی از راههای نادرست و بدون زحمت می باشند . در نتیجه به دلیل حرص و آز بی پایانی که دارند ، در دام اشخاصی فریبکارتر از خودشان می افتند و  از مسیر درست زندگی ، به طور کامل فاصله می گیرند .

  * دویست و بیست و یکمین مقاله از سری مقالات « نکته » که  توسط این نویسنده به نگارش درآمده است .

  یک نظر بگذارید