بايگانی
آخرين نظرات …

آیا ورزشگاهها می توانند خانوادگی شوند؟!

آیا ورزشگاهها می توانند خانوادگی شوند؟!

مدیر مسئول ، اصلاح شماره ۲۲۳ ، دوشنبه ۱۷/۳/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

ورزش فوتبال، یکی از ورزش های پرطرفدار در کشور ما و دنیای امروز است که به سبب تبلیغات شبانه روزی رسانه ها ــ بخصوص تلویزیون ــ به یک صنعت پولساز و عظیم تبدیل شده است. گردانندگان فوتبال جهان، حتی فرهنگ ملت ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و مدیریت الگوسازی برای جوانان کشورهای مختلف را از این طریق در دست گرفته و مشغول نابودی خرده فرهنگ ها هستند و می خواهند تمام دنیا را با این ابزار فراگیر، به یک « دهکده » تبدیل نمایند.آنان برخی چهره های ورزشی ــ مارادونا، بکهام، رونالدو، مسی و… ــ را مشهور و بزرگنمایی کرده و سعی دارند که به جوانان بگویند که این ها الگوهای شما هستند و بهتر است که پای خود را جای پای اینان بگذارید.

فوتبال در کشور ما نیز از علاقمندان زیادی برخوردار می باشد ولی هیچگاه مدیریت درستی ــ در تمامی بخش های آن ــ دیده نشده است.

بخشی مهمی از فوتبال را « تماشاگران » تشکیل می دهند. زیرا بدون آن ها، بازی در ورزشگاه بدون جمعیت، فایده و لذتی ندارد.

در بخش تماشاگران، چند عامل اصلی تاثیرگذار است که تاکنون بدان بی توجهی شده است. این عوامل عبارتند از:

۱ ــ پذیرایی صحیح از تماشاچیان با آماده سازی جایگاه های مناسب به وسیله مسقف کردن جایگاهها، نصب صندلی های استاندارد، سرویس های بهداشتی متعدد، در نظر گرفتن فروشگاهی برای فروش مواد غذایی سالم به جمعیت حاضر در ورزشگاه و…

۲ ــ  تامین آسایش تماشاگران به هنگام استفاده از اتوبوس ها، جهت رفت و آمد به ورزشگاهها و معطل نشدن پشت درب آنجا.

۳ ــ  پر کردن شایسته ی لحظات توقف آنان در ورزشگاهها تا فرا رسیدن وقت شروع بازی ها، زمان استراحت بین دو نیمه بازی و پایان مناسب برنامه ها، از طریق اجرای برنامه های قابل قبول و هدفدار فرهنگی.

۴ ــ تهیه اشعار مناسب و مؤدبانه برای استفاده در شعارهایی که تماشاگران به نفع تیم مورد علاقه شان می دهند و به تشویق بازیکنان تیم خود می پردازند. اعتراض به داوری ، تقویت روحیه بازیکنان بعد از گل خوردن ، درخواست پیروزی از تیم با زدن گل های بیشتر، نیازمند داشتن شعرهای شایسته است که فعلا کسی به آن توجهی ندارد.

در این اوضاع که بسیاری از زیرساخت های بیان شده ، در ورزش فوتبال، آماده نیست، در خبرها آمده بود که استاندار محترم گیلان در دیدار با گردانندگان تماشگران ورزشگاهها، بیان داشته که ورزشگاهها باید خانوادگی شوند و « فضای ورزشگاه باید به گونه‌ای باشد تا دختران و پسران ما در آن احساس امنیت کنند و برای این منظور ورزشگاه‌ها باید از الفاظ زشت پاک شده و در ورزشگاه هیجان ایجاد شود ». از سوی دیگر ، وی از مربیان خواسته که ورزشگاهها را از الفاظ  زشت پاک کنند.

استاندار گیلان که به نظر می رسد علاقمند به اظهارنظر در هر جا و هر مورد است، گویا اطلاع ندارد که ورزشگاهها، جای حضور خانواده ها ــ بخصوص دختران و زنان ــ نیست. زیرا نه تنها موجب ایجاد هیجان مصنوعی و تحمیلی در سطح ورزشگاهها  می شود، بلکه بیان الفاظ  زشت را از زبان مردان، بر زبان بانوان هم جاری می سازد و مشکلات دیگری را ایجاد می کند که برای هر فرد عادی قبل پیش بینی است اما چگونه برای یک مسئول ارشد، چنین نیست؟

ما قبلا هم هشدار داده ایم که مسئولین استان، در اظهارنظرهایشان دقت کنند. اصولا چه نیازی است که این عزیزان در هر موردی، با مناسبت یا بی مناسبت، صحبت کنند و مطالبی بگویند که شنیدن آن از یک مسئول ارشد استانی، از نظر فنی، شرعی، اجتماعی و سیاسی، غیرقابل قبول باشد.

کاری که جناب آقای مهندس قهرمانی از مربیان فوتبال خواسته، بخش عمده ای از آن مربوط به دستگاه ورزش کشور و استان و نیز سازمان های فرهنگی منطقه است نه مربیان. مگر یک مربی ، می تواند چند کار را به طور همزمان انجام دهد که اینک باید این فرمایش جدید را نیز عملی نماید؟! .

بدین خاطر مجددا به همه عزیزان مسئول در سطح استان، عرض می شود که در فرمایشات خود دقت بیشتری به خرج داده و نسبت به پیامدهای آن، توجه داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

یک نظر بگذارید