بايگانی
آخرين نظرات …

  چرا شیعه از مذاهب اهل سنت پیروی نمی کند؟

   چرا شیعه از مذاهب اهل سنت  پیروی  نمی کند؟

  پاسخ به شبهات ، بخش دوم ، محمد یوسف عظیم دخت ، اصلاح ۲۲۸ ، دوشنبه ۲۱/۴/۱۳۸۹ . سال پنجم .

  پرسش :

  آیا عدم پیروی شیعه از مذاهب چهارگانه ی اهل سنت ــ حنفی ، مالکی ، شافعی و حنبلی ــ خدشه ای به وحدت  اسلامی وارد نمی کند ؟

  پاسخ :

  اهل سنت ، از چهار فرقه ی شافعی ، مالکی ، حنفی و حنبلی تشکیل شده اند . از ظاهر این انشعاب می توان فهمید که در بین آن ها اختلافاتی وجود دارد که مانع از اتحاد و یکپارچگی گروههای فوق می شود .

  ملزم کردن شیعیان به پیروی از مذاهب چهارگانه ، یا عدم پیروی اهل تشیع را منشاء وجود اختلاف در دنیای اسلام دانستن ، تفکری سطحی نگر است. وقتی که اختلاف میان پیروان یک دین یا عقیده وجود دارد ، فرقی نمی کند که معتقدان آن ها به چهار گروه یا بیشتر ، تقسیم شوند. زیرا انشعاب ، حکایت از اختلاف میان آرا و عقاید دارد.

  شیعیان را نباید متهم به اختلاف پراکنی کرده و آنان را وادار به اطاعت از مذاهب اربعه نمود ، بلکه با کمی ملایمت و نرمی و داشتن دیدی بهتر ، می توان تشیع را مذهب دیگری در کنار مذاهب اربعه ، به حساب آورده و عدد مذاهب اسلامی را به پنچ ، رساند.

  راه حل برای برون رفت از اختلاف

  برای جلوگیری از بروز اختلاف میان گروههای شیعه و سنی بهتر است که آن ها به مشترکات دینی و اعتقادی خود پرداخته و از توجه به مسایل اختلافی بپرهیزند.  اگر دل های شیعه و سنی به هم نزدیکتر شده و آن ها بتوانند طعم شیرین اتحاد و با هم بودن را بچشند ، در نتیجه می توانند میان خود و دشمنان کینه توز و بدذات خویش ، مرز قایل شوند.

  اگر به تقسیم بندی زیر توجه کنیم لزوم اتحاد شیعه و سنی بیش از پیش ، نمود پیدا می کند .

  دسته بندی پیروان دین اسلام

  پیروان دین آسمانی اسلام شامل سه دسته هستند :

  ۱ ــ   شیعیان

  شیعیان ، پیروان راستین و حقیقی دین مقدس اسلام می باشند. زیرا آن ها در احکام و عقاید خود ، از قرآن ، سنت نبوی و سیره اهل بیت علیهم السلام پیروی می کنند و با توجه به حدیث ثقلین ، می توان به طور قطعی آن ها را مسلمانان واقعی دانست .

  اهل تشیع ، همان طور که در « حدیث ثقلین » مامور به وظیفه شده اند ، از زمان رحلت حضرت ختمی مرتبت تا کنون ، میان کتاب خدا و عترت پیامبر ، فاصله ای قایل نشده اند . شیعیان ، در هر حال ، به هر دوی آن ها ــ قرآن و اهل بیت ــ  تمسک جسته و متوسل بوده و هستند و سعادت و خوشبختی خود را در پیروی از کتاب خدا ، احادیث ، رفتار و سیره عملی خاندان نبوت می دانند.  

  شیعه و ارتباط آنها با خدا

  شرق شناس معروف هانری کربن ، معتقد است که تنها « مذهب شیعه » رابطه  خود را با خدا حفظ کرده است . به نظر او ، یهودیان ، نبوت را در حضرت موسی (ع) و مسیحیان ، نبوت را در حضرت مسیح و اهل سنت نیز در پیامبر ، ختم کرده اند و به دنبال آن ، رابطه مردم در عمل با خدای متعال قطع شده است . در حالی که شیعیان ، اعتقاد به امامت پیشوایان معصوم خود دارند و معتقدند که زمین هیچگاه از حجت خدا خالی نخواهد بود و همواره امامان ، واسطه و رابطه ی میان خدا و خلق هستند .

  ۲ ــ  اهل سنت

  بعد از رحلت پیام آور رحمت ، بر خلاف دستور و سفارش پیامبر ، در سقیفه  بنی ساعده ، جلسه هایی تشکیل شد تا خلیفه بعد از پیامبر تعیین شود . در این جلسه ، حضرت علی(ع) حضور نداشت . زیرا وی مسئول خاک سپاری بدن مطهر پیامبر(ص) بود .

  علی(ع) ، طبق فرمایشات مکرر رسول اکرم ، تنها کسی بود که لیاقت و شایستگی خلافت و جانشینی نبی خدا را داشت . در غیاب امیرمؤمنان ، جانشین پیامبر ، توسط یاران آن حضرت تعیین شد و بدین ترتیب حق خلافت از علی(ع) ، سلب گردید و جامعه اسلامی از شاهراه اصلی خود ، منحرف گشت . پیروان کم و اندک امیرمؤمنان ، در برابر خیل کثیر مسلمانان که به خلافت خلفای انتخابی راضی شدند ، در عمل جامعه اسلامی را به دو گروه شیعه و سنی تقسیم کرد .

  گروه اکثریت خود را اهل تسنن به معنای کسانی که به روش و سنت پیامبر عمل می کنند نامیدند. اهل سنت معتقدند : پس از قرآن ، باید از روش پیامبر و گفتار ایشان و چهار خلیفه ، پیروی کرد . در فقه و احکام دین نیز سنت پیامبر، اعمال ، رفتار و کارهای چهار خلیفه و سایر اصحاب پیامبر، را ملاک و حجت می دانند . اهل تسنن که خود به چهار مذهب تقسیم می شوند ، تمام صحابه ی پیامبر را مؤمن و عادل می دانند .

  بنی عباس و اهل سنت

  پدید آمدن اهل سنت به شکل چهار مذهب ، به زمان خلافت « متوکل عباسی » بر می گردد . آنان ، وی را محیی السنه یعنی احیاگر سنت ، لقب داده اند . مذهب اهل سنت ، به اتکای دولت های اسلامی به خصوص خلفای عباسی ــ که اهل سنت را خاص قدرت خود و وسیله سرکوب شیعیان می دانستند  ــ  در قرن سوم هجری قمری ، به اوج شهرت خود رسیدند.

  ۳ ــ   وهابیت

  وهابیت ، فرقه ای به ظاهر اسلامی با ماهیتی کاملا غیراسلامی هستند که شیعه و سنی را به یک چشم می بیند و جز خودشان ، حاضر به زنده ماندن هیچ کس نیستند . شکل گیری این فرقه گمراه ، حاصل تلاش های ظالمانه استعمار پیرــ انگلیس ــ است و هدف آن  ضربه زدن به اسلام می باشد که این را می توان از رفتار، عقاید و تعصب جاهلانه و کورکورانه آن ها فهمید .

  تندروی های مغرضانه ، انحرافات و کج روی های آشکار این دسته ، تعامل آن ها با قدرت های ستمگر و ظالم دنیا و تایید آن ها توسط جباران عالم ، این تصور را در ذهن ایجاد می کند که آن ها نیز شاخه ای دیگر از صهیونیسم هستند که در پیکره ی اسلام شریف نفوذ کرده و مانند غده ای سرطانی و بدخیم ، سعی در ضربه زدن به شاکله ی اسلام را دارند.

  با توجه به تقسیم بندی فوق ــ شیعه ، سنی و وهابیت ــ بهتر است که دو  گروه اول ــ شیعه وسنی ــ  در کنار یکدیگر قرار گیرند . آنگاه با توجه به به مشترکات و دوری از هرگونه اختلافات ، حد و مرز خود را به طور کامل  ، واضح و روشن ، با وهابیان ، مشخص نمایند. سپس با تعامل و البته همدلی یکدیگر ، این گروه شوم را از بدنه امت اسلامی دور کرده و تمام سعی و تلاش خود را برای عقب راندن و منزوی ساختن آن ها به کار بندند.

  منبع : کتاب المراجعات ، نویسنده : سید عبدالحسین شرف الدین موسوی ، مترجم : محمد جعفر امامی . 

  یک نظر بگذارید