بايگانی
آخرين نظرات …

  مدیریت کیفیت در مسجد خاتم الانبیاء(ص) . بخش اول

  مدیریت کیفیت در مسجد خاتم الانبیاء(ص)

  نکته ، بخش اول ، سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۳۳ ، دوشنبه ۲۵/۵/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

  مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، در تیرماه سال جاری ، به عنوان اولین مکان مذهبی در ایران و جهان ، گواهینامه مدیریت کیفیت(ایزو ۹۰۰۱) را دریافت نمود .

  به دلیل جالب و جدید بودن فعالیت یاد شده ، پرسش هایی توسط برخی خوانندگان عزیز ، امامان محترم جماعت و هیئت های امنای معزز مسجدهای شهر رشت ، جهت کسب آگاهی پیرامون خبر مذکور ، مطرح گردید .

  این جانب به عنوان یکی از اعضای گروه ایزوی مسجد ، سعی خواهم نمود در این شماره و دو شماره ی آینده ، پاسخ های لازم را تقدیم نمایم .   

  ایزو چیست؟

  ایزو ، سازمانی بین المللی است که از مؤسسات استاندارد ملی کشورهای جهان تشکیل شده که یکی از آن ها ، مؤسسه استاندارد جمهوری اسلامی ایران می باشد . تشکیلات فوق ، جهت ارزیابی فعالیت سازمان های تولیدی و خدماتی کشورها ، در برآورده سازی خواسته های مشتریان و کسب اطمینان از اجرا شدن مقررات و قوانین مربوطه که منجر به تحقق شعار « مشتری مداری » می گردد ، ایجاد شده است .

  هدف ایزو چیست ؟

  هدف ایزو ، ایجاد روحیه پذیرش فرآیندی ــ انجام مرحله به مرحله کارها ــ در هر طرح ، برنامه ریزی و اجرا بوده و می خواهد با پایه گذاری روش های معینی ، بهبود مستمر مدیریت کیفیت و پیاده سازی آن در عمل را نهادینه کند .

  ایزو ، به دنبال آن است که مدیریت انجام مراحل مختلف کارها در هر سازمان ، اداره ، شرکت و… طوری روان و منظم باشد که ضمن تامین به موقع نیاز مشتری ، رضایت خاطر کامل او نیز از کالا و خدمات مورد نظر ، حاصل گردد .

  آیا مسجد هم می تواند گواهینامه ایزو بگیرد ؟

  بله قطعا . مسجد ، به دلیل آن که یک سازمان فراگیر با ارتباطات گسترده است ، می تواند با رعایت سیستم ایزو ، همه ی امور خود را در رابطه با مشتریانش ، به شکل مناسبی ساماندهی کند . البته تحقق هدف فوق کار آسانی نیست و همت زیادی را می طلبد . همتی که در مدیریت مسجد خاتم الانبیاء(ص) وجود داشته و دارد .

  لازم به یادآوری است که در کشور ما سازمان های فرهنگی متعددی ، گواهینامه ایزو گرفته اند . اما بعد از دریافت آن ، رعایت مقررات تعهد شده ، فراموش گشته است . زیرا اعتقاد محکمی نسبت به رعایت نظم و وجود مدیریت به معنای واقعی ، در برخی مدیران ارشد ، دیده نمی شود و بیشتر سخنان آن ها جنبه شعاری و نمایشی دارد . زیرا در غیر این صورت ، تقریبا همه مشتریان و مراجعین سازمان های دولتی و خصوصی دارای ایزو ، باید از فعالیت های آنان راضی بوده و هیچ مشکلی در جایی موجود نباشد که عملا چنین نیست .

  آیا می توان مسجد را یک سازمان محسوب نمود ؟

  آری . مسجد هم یک سازمان است . زیرا سازمان به هر گروهی که متشکل از دو یا چند نفر بوده و در یک زمینه تولید کالا و عرضه خدمات به مردم ، تلاش و همفکری می کنند ، گفته می شود.

  یک نظر بگذارید