بايگانی
آخرين نظرات …

  مدیریت کیفیت در مسجد خاتم الانبیاء(ص) . بخش دوم

  مدیریت کیفیت در مسجد خاتم الانبیاء(ص)

  نکته ، بخش دوم ،سید رضا اسحاقی ،  اصلاح شماره ۲۳۴ ، دوشنبه ۱/۶/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

   هدف از دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

  هدف از دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، این است که بگوییم مساجد هم مانند هر سازمان دیگر ، نیاز به هدف گذاری ، برنامه ریزی بلندمدت و کوتاه مدت ، الگوی مدون نظم و پاکیزگی و کوشش برای اجرای مناسب آن ها دارند .

  تنها در این صورت است که می توانیم مساجد را روز به روز آبادتر و آراسته تر ببینیم . مسجدی که مردم و مسئولین آن را یک مکان بسیار منضبط و پاکیزه ، دانسته و به خود اجازه ندهند که آن را به عنوان سرویس های بهداشتی عابرین خیابان ها یا خوابگاه مسافران بین شهری ، معرفی کنند .

  مسجد ، جایگاهی است که نوجوانان و جوانان می توانند از آن ، درس نظم ، هدفداری در زندگی و داشتن برنامه ریزی قبلی در کارها ، بیاموزند .

  آیا دریافت گواهینامه ایزو ، یک رفتار غربی است ؟

  خیر ، به هیچ وجه . اینکه گفته شود این گواهینامه از جامعه غربی گرفته شده و یک رفتار غربی محسوب می شود ، سخنی نادرست است . زیرا یک مسلمان زیرک به شایستگی می داند که مطالب مورد نیازش را باید خوب یاد بگیرد ، حتی اگر از انسان های غیرمسلمان باشد .

  ایزو ، ریشه ای اسلامی دارد هر چند که خیلی ها نخواهند به آن اعتراف نمایند . چون اسلام ، دین نظم و رعایت مقررات است . ما مسلمانان ، روزی شروع کننده این سیستم بودیم ، اما بر اثر سستی هایی که در طول تاریخ به وقوع پیوست ، دیگران آن را به شکلی نظام مند ، مطرح کرده و اجرا نمودند .

  اینک نوبت ما است که دوباره به جایگاه اصلی خود بازگشته و رهبری مدیریت در جهان و تعیین الگوهای پایه ای را به دست گیریم .

  مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، با دریافت گواهینامه مدیریت کیفیت ، تلاش کرد تا به جهان اعلام کند که مساجد ، در نظم و رفتار سازمانی پیشگام بوده و به دنبال تاملی تازه در چگونگی تغییر نگاه نسبت به « رفتار مسجدی » می باشند.

  به دلیل وجود این تعاریف و ملاک ها است که متوجه می شویم چه کسانی می توانند عهده دار چنین مسئولیت بزرگ و دشواری باشند .  زیرا مسجد ، خانه خداوند است و بالاتر از آن وجود ندارد . بنابراین نمی شود از هر کسی و شیوه ای ، برای اداره آن استفاده کرد .

  فایده ایزو برای مسجد چیست؟

  مساجد باید دارای سازماندهی و نظم باشند و این هدف باید تحت یک برنامه دقیق نه به طور سلیقگی ، انجام شود .

  ایزو ، چنین برنامه ای را در اختیار ما می گذارد . زیرا مسجد ، جایگاه ارتباط بندگان با پروردگار متعال است و این خانه باید به شایسته ترین روش ها اداره شود و از بالاترین میزان احترام در چشم مردم و مسئولین ، برخوردار باشد.

  مسئولین و مردم باید بدانند که مساجد دارای نظم و ترتیب هستند . متاسفانه در کشور ما ، وقتی حرف از دین و مسایل مرتبط  به میان می آید ، همگی خود را  صاحب نظر دانسته و هر چه دلشان خواست بر زبان می آورند . در حالی که اداره مسجد ، یک تخصص است که تا به امروز ، مورد توجه واقع نشده است .

  یک نظر بگذارید