بايگانی
آخرين نظرات …

  مدیریت کیفیت در مسجد خاتم الانبیاء(ص) . بخش سوم و پایانی

  مدیریت کیفیت در مسجد خاتم الانبیاء(ص)

  نکته ، بخش سوم و پایانی ،  سید رضا اسحاقی ، اصلاح ۲۳۵ ، دوشنبه ۸/۶/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

  در دو شماره قبلی به تعدادی از پرسش هایی پیرامون گواهینامه ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، پاسخ هایی تقدیم گردید . در این شماره نیز به بقیه سئوالات ، جواب داده می شود تا بحث فوق به پایان مطلوب خود برسد .

  امید است امامان محترم جماعت و اعضای معزز هیئت های امناء ، شیوه مدیریتی یاد شده را ــ با صرف هزینه های آن ــ در مساجد خویش به کار گرفته و در جهت آراستگی خانه های خدا بر روی زمین به توفیقات فراوان نایل گردند .

  آیا این گواهینامه به خود مسجد ازآن جهت که مسجد است ، تعلق گرفته است ؟

  خیر . گواهی نامه یاد شده ، به مدیریت موفق مسجد تعلق گرفته است ، نه فیزیک آن . به عبارت بهتر ، اشخاص فعال در مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، توانسته اند یک استاندارد صحیح و موفق را در این فضا ایجاد کنند تا علاوه بر حفظ قداست مسجد ، نمازگزاران محترم ــ و مشتریان دیگر ــ در کمال آرامش ، به عبادت و کسب فیوضات معنوی بپردازند .

  به عقیده ما ، دریافت گواهینامه ایزو ، وابستگی به غرب و غرب گرایی نیست بلکه تلاش برای معرفی رسمی مسجد ، به عنوان یک مرکز دارای نظام پویا و قانونمند ، به جهانیان است.  

  آیا گرفتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، موجب کاهش احترام مساجد نیست ؟

  خیر به هیچ وجه . آیا داشتن نظم و آراستگی مسجد ، سبب کاهش احترام مسجد است ؟! .

  اما در نقطه مقابل ، آنچه باعث بی احترامی به مساجد است ، دیدن این مکان های مقدس به چشم سرویس های بهداشتی عمومی و خوابگاهی از سوی بعضی مردم و مسئولین می باشد.

  سئوال من این است : اگر غرب ؛ موفقیت در برنامه ریزی ، نظم ، تلاش مستمر و کار گروهی خود را مدیون اسلام است ، چرا ما از این فرصت به طور شایسته سود نبریم ؟

  آیا مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، اولین دارنده ی گواهینامه ایزو در ایران و جهان است ؟

  بله . با توجه به جستجو و تحقیق گسترده در اینترنت ، این مسجد ، اولین دارنده ی گواهینامه ایزو در ایران و جهان است . نکته جالب این که تمام ملاک های ایزو پیرامون مدیریت کیفیت مساجد ، برای اولین بار توسط امام جماعت ، گروه برنامه ریزی و ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، تعریف شده و هیچگونه سابقه غربی ندارد .

  آیا مسجد خاتم الانبیاء(ص) دارای مدیریت سیستمی است ؟

  بله  کاملا . زیرا مسجد یاد شده از سال ها پیش ، کار تیمی و گروهی را الگوی فعالیت هایش قرار داد و برای خود ، آینده ی کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفت و پس از هر کار بزرگی که صورت پذیرفت با انتشار بیلان کاری ــ گزارش عملکرد ــ به مردم ، احترام خود را به جامعه نشان داد.

  در بحث مدیریت کیفیت نیز مسجد توانست پس از دو سال تلاش ، ملاک های موفقیت خود را به استاندارد جهانی(نه غربی) معرفی نماید و این امید را در دل ها زنده گرداند که مساجد دیگر هم از این ملاک های کاملا بومی شده ، برای تعالی و موفقیت روز افزون این اماکن مقدس بهره گیرند.

  طبق روایات اسلامی ، حضرت احدیت ، انسان هایی را دوست دارد که در راه او تلاش نموده و سبب آبادانی خانه اش شوند . مدیریت مسجد ، بنا بر این اعتقادات ، وظیفه خود دانست تا تفکراتی را که پیشتر به اجرا در آورده ، به وسیله سیستم ایزو کامل کرده و خانه خدا را با عظمتی که شایسته ی آن است ، معرفی کند تا همگان جایگاه مسجد را بهتر درک کرده و برای آبادانی آن ، با نیرویی مضاعف تلاش نمایند.

  چه تفاوتی میان ایزوی مسجد و ایزوی ادارات وجود دارد ؟

  در نگاه ابتدایی ، هر دو یکسان به نظر می رسند . اما با دید دقیق ، معلوم می شود که تفاوت عمیقی میان این دو ، وجود دارد . زیرا تمامی ملاک های دیده شده در ایزوی مسجد ، برای اولین بار توسط مدیریت مکان مذکور ، تدوین و عملیاتی گشته و تیم مدیریت آن خود را مکلف به پیاده سازی و رعایت اصول ایزو می دانند . ولی در ادارات ، تنها از مدل خارجی ، اقتباس و پیروی شده که آن هم اکثرا به طور صحیح اجرا نمی گردد یا بعد از دریافت گواهینامه ایزو ، به دست فراموشی سپرده می شود تا چند روز قبل از بازرسی بعدی که مجددا فعالیت ها ، آغاز می گردند .

  ایزو ، چیزی جز رفتار مسلمانی نیست که اگر درست اجرا گردد سبب آرامش و خشنودی هر چه بیشتر مردم مسلمان خواهد بود. دین مقدس اسلام ، به عمل نیاز دارد نه حرف و ادعا . مسلمانی واقعی ، این است که از هر فرصتی برای موفقیت و پیشرفت صحیح ، تلاش کنیم . 

  یک نظر بگذارید