بايگانی
آخرين نظرات …

  مصاحبه با مشاور و مجری طرح ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص)

  مصاحبه با مشاور و مجری طرح ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص)

  مصاحبه ، غلامرضا تبریزی ، اصلاح شماره ۲۳۷ ، دوشنبه ۲۲/۶/۱۳۸۹ ، سال پنجم .

  مشاور و مجری طرح ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص) :

  در مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، روحیه والای نشاط و شادابی ، تلاش و خدمتگزاری ، پیشرفت و آینده نگری ، به بهترین شکل جاری است .

  اشاره

  هفته گذشته فرصتی دست داد تا مصاحبه ای با سرکار خانم مهندس فاطمه کاردان ــ از بانوان متخصص و فرهیخته استان گیلان و کشور ـ انجام دهم . ایشان ، مشاور پیاده سازی ایزو در سازمان های مختلف می باشد .

  خانم مهندس کاردان در جریان دریافت گواهینامه مدیریت کیفیت مسجد خاتم الانبیاء(ص)، نقش اساسی را ایفا نموده و به عنوان مشاور و نیز مجری طرح ایزو ، از آغاز تا پایان ، بدون هرگونه نگاه مادی ، بلکه صرفا جهت کسب رضای الهی ، به مدیریت تیم ایزوی مسجد در کلیه مراحل پرداخته و با پیگیری های مداوم خویش این فعالیت را به موفقیت کامل رسانید .

  در این گزارش نظر شما را به  گفتگوی صورت گرفته با خانم کاردان جلب می نمایم .

   غلامرضا تبریزی

   

  با سلام ، ضمن تشکر از وقتی که به بنده دادید ، با خبر شدیم که جناب عالی مشاور و مجری اصلی طرح ایزوی مسجد خاتم الانبیاء(ص) بوده و موفق شده اید با تیم خود ، در جهت کسب گواهینامه مدیریت کیفیت این مکان مقدس ، به عنوان اولین مسجد دارای گواهینامه فوق در دنیا ، اقدام نمایید .

  به خوبی می دانم که شما اشتغالات علمی و فنی متعددی داشته و بسیار فعال هستید ، بدین خاطر از فرصت داده شده ، مجددا سپاسگزاری نموده و پرسش های خود را مطرح می کنم :

   

  سئوال ۱  ـ  ابتدا خودتان را معرفی کرده و پیرامون سوابق تحصیلی و علمی و شغلی خویش توضیحاتی ارایه فرمایید .

  این جانب مهندس فاطمه کاردان ، « مدیر کیفیت جامع و تعالی شرکت صنعتی پارس خزر » هستم .

  آخرین رشته تحص‍‍یلی من ، « مهندسی نگهداری و تعمیرات ماشین آلات (Maintenance Engineer) » از دانشکده مهندسی هورتن کشور نروژ است .  

  بنده ، لیسانس اقتصاد و ریاضیات خویش را نیز از دانشگاه پونا (Univercity of Poona) کشور هندوستان ، دریافت نمودم .

  این جانب ، دوره  های زیر را با موفقیت کامل گذرانده ام :

  ۱ ـ « برنامه ریزی تکنیک ربات ABB »‌ در کشور سوئد . ۲ ـ « راه حل مشکلات در گستره کارخانجات ـ CWPS » ، و  « راه حل مشکلات کیفیت ـ SPQP »  ، در کشور ژاپن . ۳ ـ  دوره مهندسی فروش از مهندسی مشاور NHI Consult کشور نروژ .  ۴ ـ  دوره ممیزی داخلی ISO 9000 .  ۵ ـ  دوره های سیستم مدیریت کیفیت  ISO 9000 .  ۶ ـ  دوره های الگوی سرآمدی   EFQM.

  اکنون نیز به عنوان مدرس و مشاور علمی و فنی سیستم های نوین مدیریتی در سازمان های تولیدی و خدماتی متعدد در سطح استان گیلان و در سطح کشور ، مشغول به فعالیت می باشم .

  سئوال ۲ ــ  گویا شما به چندین زبان بین المللی مسلط بوده و طی چند دوره متوالی به عنوان یکی از زنان فرهیخته کشور ، انتخاب شده اید . لطفا در این باره توضیح دهید .

  بلی . با توجه به اینکه در کشورهای مختلف جهان جهت گذراندن دوره های تحقیقاتی و علمی حضور داشته ام ، در نتیجه با چندین زبان بین المللی ـ انگلیسی ، سوئدی ، نروژی و هندی ـ آشنایی دارم .

  همچنین در بهار سال ۱۳۸۴ ، به عنوان « بانوی فرهیخته استان گیلان » انتخاب و برگزیده شدم . در سال های بعد نیز به عنوان « مدیر کیفیت نمونه استان » لوح تقدیر دریافت نمودم .  مهرماه سال پیش نیز لوح تقدیر نمونه کشوری ، به عنوان « مدیر کیفیت نمونه » به بنده اهدا گردید .

  اخیراً نیز مجوز تاسیس انجمن TQM گیلان ، تحت عنوان « جامعه مدیران کیفیت فراگیر TQM »  را پس از ماهها تلاش بی وقفه ، اخذ نمودم .

  انتظار دارم که در این انجمن ، افراد متخصص ، توانمند و نوآور در جهت پیشبرد اهداف علمی و فرهنگی ، مشارکت نمایند تا بدین وسیله با همفکری یکدیگر ، سطح علمی و فرهنگی سیستم مدیریت کیفیت را در سازمان های تولیدی ـ خدماتی گیلان ، ارتقاء دهیم .

  ضمنا ، در اوقات فراغت اندکی که دارم ، به نوشتن می پردازم و تاکنون به تالیف و ترجمه سه کتاب پرداخته ام که عبارتند از :

  ۱ ـ  مهندسی فعالیت های سوپر ۵S در سازمان .

  ۲ ـ  از نگهداری تعمیرات پیشگیرانه P.M تا نگهداری تعمیرات بهره ور فراگیر TPM .

  3 ـ  تجربیاتی در زمینه استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO-9001:2000 .

   

  سئوال ۳ ـ   از چه  زمانی وارد فعالیت های مربوط به ایزو در صنایع کشور و استان شدید؟

  فعالیت های مربوط به سیستم مدیریت کیفیت ISO را از ابتدای سال ۱۳۷۸ به عنوان دبیر کانون ممیزان در شرکت صنعتی پارس خزر ، آغاز نمودم .  

  رفته رفته با توجه به علاقه شخصی اینجانب به مفاهیم و موضوعات سیستمی و استانداردی ، مطالعه کتاب های فراوان و همچنین گذراندن دوره های متعدد داخلی و خارجی در این خصوص ، در سال ۱۳۸۲ به عنوان نماینده مدیریت عامل در امور سیستم های مدیریت کیفیت ، انتخاب و شروع به فعالیت نمودم .

  سپس در سال ۱۳۸۴ ، کتابی تحت عنوان « تجربیاتی در زمینه استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO-9001 »  تالیف و از طریق انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران ـ تهران ، منتشر نمودم .

  همچنین به عنوان مدرس و مشاور علمی و فنی ، در خصوص آگاهی و پیاده سازی و استقرار سیستم های نوین مدیریتی ؛ از جمله سیستم مدیریت کیفیت در سازمان های تولیدی و خدماتی سطح کشور ، مشغول به فعالیت می باشم .

  سئوال ۴ ـ  تا کنون با مدیریت شما کدام یک از صنایع ، گواهینامه مدیریت کیفیت دریافت کرده اند؟

  صنایع تولیدی و خدماتی متعددی در سطح استان گیلان و سطح کشور ، با همکاری بنده ، موفق به دریافت گواهینامه مدیریت کیفیت ، شده اند که شرکت صنعتی پارس خزر ، یکی از شاخص ترین آن ها به شمار می رود و توضیح پیرامون بقیه سازمان ها ، در این فرصت اندک امکان پذیر نمی باشد .

  سئوال ۵  ـ  به عقیده شما، مکان های مذهبی چه نیازی به اجرای سیستم مدیریت کیفیت دارند؟

  به نظر این جانب ، مبحث مدیریت و مدیریت خدمات دهی مطلوب به مردم ، نه تنها دستاوردی جدا از دین مبین اسلام نبوده بلکه جزء جدایی ناپذیر آن به شمار می رود .

  در مورد این پروژه خاص نیز تنها کمکی که « ایزو » به ما نموده ، یادآوری ابعادی از دین مقدس اسلام است که در میان ما مغفول مانده ، می باشد . به بیان دیگر ، ایزو نه تنها چیزی به مسجد نیافزوده ، بلکه پروژه مسجد ، سبب آگاهی ما از پرداختن علوم نوین مدیریت ، به بیش از چهارده قرن داشته های مذهبی مسلمین می باشد .

  به عقیده این جانب ، مکان های مذهبی در بخش مدیریت ، نظم و ترتیب و ارایه خدمات به مؤمنین ، باید بسیار جلوتر و برتر از سازمان های خدماتی مرسوم بوده و به عنوان الگوی عملی کلیه سازمان های دولتی و خصوصی ، مطرح شوند . زیرا اسلام ، دین برتر است و از همه جهانیان می خواهد تا با پیروی از آخرین آیین الهی ، به بالاترین درجه معرفت به خداوند متعال نایل گردند . بنابراین مسلمین نیز باید برتر از پیروان سایر ادیان عمل نمایند .

  سئوال ۶  ـ  در میان مساجدی که تاکنون دیده اید ، مسجد خاتم الانبیاء(ص) از  چه امتیازاتی برخوردار می باشد؟

  من از فعالیت مساجد ، کم و بیش آگاهی دارم . اما آشنایی بنده با این مسجد ، موجب پدید آمدن دیدگاه وسیع و گسترده ی در این جانب گردید . در مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، روحیه والای نشاط و شادابی ، تلاش و خدمتگزاری ، پیشرفت و آینده نگری ، به بهترین شکل جاری است .

  به عقیده من ، نگاه مثبت ، پویا و متعالی امام جماعت مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، نسبت به استفاده از دانش ها و روش های نوین و همت عالی وی برای پیشرفت ،  تبعیت هیئت امناء از ایشان ، داشتن روحیه مشورتی ، انجام کار تیمی و منسجم ، هماهنگی کلیه خدمتگزاران در ارایه خدمات و علاقه آنان برای آموختن مطالب تازه ، برای من بسیار جالب بود . نکاتی که من در طول کار با عزیزان یاد شده مشاهده کرده ام ، شاید در کمتر مسجدی دیده شود .

  سئوال ۷ ــ  چه عاملی موجب گردید که به پیاده سازی سیستم ایزو در مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، علاقمند شوید؟

  با توجه به جایگاه استان گیلان به عنوان استان پیشرو در عرصه علم و فرهنگ فن آوری و فرهنگ متعالی پذیرش سیستم های نوین بهبود در امور مدیریت نزد گیلانیان ، این جانب را بر آن داشت تا این خدمت را در مکان مقدسی به نام مسجد خاتم الانبیاء(ص) ، به اجرا درآورم .

  مجددا یادآوری می کنم که تفکر متعالی و آینده نگر امام جماعت  محترم مسجد فوق ، مشوق اصلی من در پیاده سازی سیستم ایزو ، در مسجد بوده است .

  سئوال ۸  ـ  چه کسانی در امر پیاده سازی ایزو ، همکار شما بودند؟

  موجب افتخار است که توفیق پدید آوردن تعدادی از « اولین ها » در سیستم علمی و فرهنگی سازمان های تولیدی ـ خدماتی استان و سطح کشور را دارا می باشم . اجرای ایزو در مسجد خاتم الانبیاء(ص) نیز یکی از آن اولین ها است که در ایران و جهان ، بی سابقه است .

  نکته بسیار جالب آن که کلیه فرآیندهای ایزوی مسجد ، توسط بنده ، امام محترم جماعت حجت الاسلام و المسلین جناب آقای حاج سید عبدالباقی اسحاقی و  حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید رضا اسحاقی ، برای نخستین بار تعریف شده و به طور کامل بومی هستند .

  اعضای تیم پروژه ؛ شامل اعضای کمیته راهبردی مسجد خاتم الانبیاء (ص) و اعضای تیم ISO  و  دو نفر از خواهران متعهد نیز در این فعالیت  همکاری و مشارکت داشته اند که در اینجا جا دارد از سرکار خانم مهندس زهرا ضیایی و سرکار خانم معصومه فروزنده  که یاوران من بوده اند ، قدردانی نمایم .

  لازم به یادآوری است که برادر ارجمند جناب آقای حاج محمد باقر جدی ؛ سرممیز ایزوی مسجد ، نیز تلاش های شایسته ای در این زمینه داشته اند که ضمن تشکر از ایشان ، امیدوارم کلیه کارهای صورت گرفته ، در پیشگاه پروردگار متعال مورد پذیرش قرار گیرد .

  سئوال ۹ ـ   مدت اجرای سیستم ایزو در مسجد ، از آغاز تا پایان ، چقدر بوده است؟

  مدت زمان تحقق و استقرار این پروژه ، بیش از یک سال و نیم ، به صورت کار تیمی بوده است . فعالیت های این پروژه طبق گانت چارت زمانبندی تدوین شده  عبارتند از : ۱ ـ آموزش . ۲ ـ تهیه مستندات . ۳ ـ پیاده سازی ، استقرار و اجرای سیستم . ۴ ـ ممیزی های داخلی جهت کنترل و مطابقت دادن اجراء براساس مستندات .

  سئوال ۱۰ ـ   با اجرای ایزو در مسجد ، آیا به هدف خود رسیده اید؟

  تا حدودی .  زیرا صرفاً‌ با اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO  ، نمی توان از تداوم اجرای مدون فرآیندها ، اطمینان حاصل نمود ، بلکه تعهد اعضاء به اجرای بندهای ISO  ، سبب ماندگاری و اثربخشی آن در بلند مدت خواهد بود که چنین تعهد و اشتیاقی در مدیریت مسجد ، به خوبی دیده می شود .

  سئوال۱۱  ـ آیا سیستم ایزو ، صرفا یک شیوه مدیریتی غربی است یا  ریشه ای اسلامی دارد ؟

  با توجه به فرهنگ مذهبی ناب ما مسلمانان ، با آمدن دین مبین اسلام ، حجت بر بشریت
  تمام شده است . لذا با عنایت به ابعاد غنی فرهنگی و مدیریتی دین اسلام ، نمی توان پذیرفت که سیستم مدیریت کیفیت ISO  ، امری جدا از فرهنگ اسلامی و تافته جدا بافته از آموزه های مذهبی یا یک شیوه مدیریتی کاملا غربی باشد .

  در بسیاری از موارد با مطالعه احادیث و روایات به جا مانده از ائمه اطهار(ع) می توان به تفکر برتر مدیریتی آن بزرگواران پی برد . از سوی دیگر ، پایه و اساس بسیاری از علوم مدیریتی نوین را می توان در تفسیر آیات  قرآن مشاهده نمود . حتما شما نیز نسبت به این امر واقف هستید که  هسته اصلی « دانش » ، به وسیله اسلام وارد اروپا شد و مسلمین انواع علوم را به مردم آن دیار ، هدیه دادند .

  سئوال ۱۲ ـ  آیا با دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، کار شما در مسجد ، پایان یافته است؟

  خیر .  پس از اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO-9001  و نایل شدن به این موفقیت که در نوع خود بی نظیر است ، تلاش ها برای افزایش مداوم کیفیت مدیریت و اجرایی شدن فرآیندهای تعریف شده ، ادامه خواهد یافت .

  باید بگویم که بر اساس اولین تجربه کاری من در یک مکان مذهبی ، مسجد خاتم الانبیاء (ص) ، به سبب برخورداری از مدیریت خوش فکر ، فعال ، پویا و به روز ،  جهت اخذ سایر گواهینامه های مربوط به سیستم های نوین مدیریتی بین المللی ، آمادگی دارد و این راه را ادامه می دهد تا  بتواند همیشه « اولین » باقی بماند .

  یک نظر بگذارید